čtvrtek 7. března 2013

K PROBLEMATICE KONKURENCESCHOPNOSTI CESKÝCH

http://www.vse.cz/polek/abstrakt.php3?IDcl=692


K PROBLEMATICE KONKURENCESCHOPNOSTI ČESKÝCH PODNIKÙ V PROSTŘEDÍ TURBULENCE
Jan Truneček, Vysoká škola ekonomická v Praze
Cílem stati je porovnat vzájemnou míru konkurenceschopnosti jedné země vůči ostatním. Na konkurenceschopnost je nahlíženo ze dvou pohledů:
ex ante a ex post.
Analýza zde ukázala významný rozpor mezi představami vrcholových pracovníků a fungováním SŘO. Výsledkem analýzy bylo, že převládá především klasický přístup k řízení, a to centralizovaný, dále převládá řízení pomocí finančních ukazatelů.
Zajímavé je, že převládá požadavek na přísnější řízení a uplatňování vertikální komunikace.

neděle 3. března 2013

EVROPSKÁ FISKÁLNÍ PRAVIDLA A JEJICH ÚČINNOST: PRVNÍCH 15 LET

http://www.vse.cz/polek/abstrakt.php3?IDcl=719


EVROPSKÁ FISKÁLNÍ PRAVIDLA A JEJICH ÚČINNOST: PRVNÍCH 15 LET
David Prušvic, Ministerstvo financí ČR
 Článek se zabývá fiskální politikou a dluhovým financováním. Autor zde ukazuje nástroje fiskální politiky a diskutuje jejich účinnost. Zabývá se rovněž společnou měnovou politikou a ověřuje skutečný dopad evropských fiskálních pravidel. Pracuje při tom s regresními rovnicemi.


Na závěr autor dospívá k těmto výsledkům:
Veřejné rozpočty EU mají společná fiskální pravidla a k tomu, aby mohly státy vstoupit do eurozóny, je třeba, aby splnily maastrichtská kritéria. Článek se zabýval především následnou analýzou účinnosti krátkodobých deficitních opatření a poukazuje na jejich významnou roli v rámci konsolidace veřejných rozpočtů. Získané závěry mohly být ale zkresleny spolupůsobením pravidel Paktu stability a růstu a Maastrichtské smlouvy.