pátek 14. února 2014

Pojistné veřejného zdravotního pojištění v kontextu časového vývoje


Pojistné veřejného zdravotního pojištění v kontextu časového vývoje
Jana Weberová

kvf.vse.cz/storage/1218124605_sb_weberovjana.pdf

Článek je zaměřen na problematiku vývoje pojistného na veřejné zdravotní pojištění za posledních 15 let. jsou v něm zobrazeny veškeré vývojové tendence a ukázány i jednotlivé legislativní změny, které zde proběhly. Na závěr je provedeno zhodnocení.

Článek je užitečný z pohledu analýzy provedené v časové řadě a rovněž i z pohledu užitého tématu a předmětu zkoumání.




Daňová politika nových členských zemí Evropské unie – jsou zde typické znaky?

Daňová politika nových členských zemí Evropské unie – jsou zde typické znaky?
K.Kubátová
Dostupné z:
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDQQFjAB&url=http%3A%2F%2Fkvf.vse.cz%2Fstorage%2F1218123205_sb_kubtovkvta.pdf&ei=fwv-UtqCBYOShgfMoYCQAQ&usg=AFQjCNFBiFmdzy53uxsRjCBQKqCzeHa3tQ&sig2=K321sQjUPiLH-k-DySQJGA


 
Cílem příspěvku je charakterizovat daňovou politiku nových 12 zemí Evropské unie v porovnání se stávajícími 15 členy. Někdy bývají dokonce nové země kritizovány za svou daňově příznivou politiku, což je dokazováno nižšími sazbami i celkovými výnosy zejména u daní korporací. Kritice se nevyhnulo ani zavedení tzv. „rovné daně“ v některých z těchto zemí.
Sledované ukazatele v tomto porovnání jsou daňová kvóta a její struktura a sazby daně korporací, jakožto daně potenciálně nejvíce podléhající daňové konkurenci. Výchozími statistikami jsou data z publikace Taxation trends in the European Union, kterou publikovala v roce 2007 Evropská komise spolu s Eurostatem a Directorate-General for Taxation and Customs Union.
Použitou metodou je testování statistických hypotéz o průměru pomocí heteroskedastickcýh a párových t-testů.
 
Jedná se o příspěvek, který je pro mne a pro moji práci velice inspirativní. Zaměřila jsem se nyní ve svém výzkumu především na daňové mixy vybraných členských států EU a HDP těchto zemí. Inspirativní jsou pro mne především t-testy užité v analýze.
 

středa 5. února 2014

The economic growth enigma: Capital, labour and useful energy?


    The economic growth enigma: Capital, labour and useful energy?

    Robert Ayres, Vlasios Voudouris













dostupné online: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301421513004783

Článek pojednává o ekonomickém růstu a faktorech, které jej ovlivňují. Autoři používaji semi-parametrické statistické metody umožňující snadnější modelování makroekonomických modelů.
Pomocí statistických metod ukazují nelineární vztah mezi kapitálem, prací a hospodářským růstem, a to i z pohledu elasticit, která se mezi jednotlivými veličinami mění v čase.

Díky objevení fosilních paliv v období průmyslové revoluce došlo k celkovému poklesu nákladů spojených se získáváním energie, a tím i hospodářskému růstu. Autoři se snaží zjistit do jaké míry jsou jednotlivé složky na sobě závislé.

Byly položeny tyto základní otázky:
1. Je předpoklad normálního rozdělení vhodný?
2. Je kombinace kapitálu a práce nejlepší možnou kombinací produkce v dané ekonomice?
3. Jaká by byla vhodná kombinace kapitálu a využitelné energie?
4. Je model využitelný i v případě odlišných ekonomik jako je USA či Japonsko?


Výsledkem analýzy bylo zjistit, zda moderní technologie ovlivňují hospodářský růst či nikoliv.Faktory ovlivňujícíhospodářský růst jsou především moderní technologie umožňující snadnější přístup ke zdrojům, práce a kapitál.
Z pohledu nastavení modelu se autoři shodují, že nelze jej považovat za zcela stejný pro všechny ekonomiky a aby jej bylo možné univerzálně použít, je třeba na něm dále pracovat. Lze ale usoudit, že využitelné zdroje jsou velice důležitým artiklem, který pozitivně ovlivňuje ekonomický růst a současně akumulaci lidského kapitálu, tedy práce. Tyto zdroje jsou ovšem omezené.

Byly použity následující metody a data:
  • Vysvětlení bylo provedeno pomocí produkční funkce
  • byla použita data o USA, UK a Japonsku, zejména pak výše jejich HDP
  • v článku byly použity tabulky a grafy

úterý 4. února 2014

Vliv daňových reforem na daňové systémy OECD

Vliv daňových reforem na daňové systémy OECD
Alena Vančurová
Článek se snaží zjistit, do jaké míry daňové reformy ovlivnily daňové systémy zemí OECD. Je zaměřen na zjišťování výnosů jednotlivých typů daní a vývoj jejich nominálních sazeb.
Poměřovány jsou zde následující veličiny:
  • podíl daně z přidané hodnoty na GDP
  • podíl daní ze spotřeby na GDP
Dále je posuzována míra konkurenceschopnosti a podpora ekonomického růstu. Zkoumanými veličinami jsou daň z příjmů právnických osob, pojistné sociálního zabezpečení a daň z příjmů fyzických osob.

Na základě podrobné analýzy bylo dospěno k závěru, že vlivem daňových reforem nedošlo k významným změnám daňových mixů ani daňových kvót za státy OECD.
Staženo z:
kvf.vse.cz/storage/1239811417_sb_vancurova.pdf